Concurrent Sessions - Thursday, July 11 10:30 AM-11:30 AM

« back to Thursday events

Room 116

No presider for this session.
The Status of Technology Integration by Teachers in the United States and India: A Cross-Cultural Comparison
10:30 AM-11:00 AM
  1. Shilpa Sahay, University of Florida, United States
Critical explorations of online sources in a culture of "fake news, alternative facts and multiple truths"
11:00-11:30 AM
  1. Andrea Anderson, California State University, Bakersfield, United States
  2. Elaine Correa, California State University, Bakersfield, United States

Room 117

No presider for this session.
Integrating Online Student Reflection in a Constructively Aligned College Math Course: a faculty case study
10:30 AM-11:00 AM
  1. Bruce Bukiet, New Jersey Institute of Technology, United States
  2. James Lipuma, New Jersey Institute of Technology, United States
Future Ready Schools – New Jersey: A Collective Impact Success Story
11:00-11:30 AM
  1. James Lipuma, New Jersey Institute of Technology, United States
  2. Cristo Leon, New Jersey Institute of Technology, United States
  3. Jeremy Reich, New Jersey Institute of Technology, United States

Room 122

No presider for this session.
Longitudinal Blended Learning in a Low SES Elementary School
10:30 AM-11:00 AM
  1. Paul Macaruso, Community College of Rhode Island, United States
  2. Valerie Marshall, Lexia Learning Systems, United States
  3. Lisa B. Hurwitz, Lexia Learning Systems, United States
Developing a Game-based Collaborative Learning Method with Adaptive Guidance for Improving Mathematical Problem-Solving Achievement of Students with Disabilities
11:00-11:30 AM
  1. Hui-Chuan Chu, National University of Tainan, Taiwan
  2. Chieh Yang, National Cheng Kung University, Taiwan
  3. Yuh-Min Chen, National Cheng Kung University, Taiwan
  4. Min-Ju Liao, National Chung Cheng University, Taiwan

Room 123

No presider for this session.
Use of Enabling Technology to Enhance Self-Efficacy Beliefs and Social Capital Dispositions: Integrating ArcGIS in an Upper Level Business Course Award Paper
10:30 AM-11:00 AM
  1. Patrick Guilbaud, Winthrop University, United States
  2. Matt Hayes, Winthrop University, United States
  3. Duha Hamed, Winthrop University, United States
Gaming Peace Education
11:00-11:30 AM
  1. Nancy Sardone, Georgian Court University, United States

Room 213

No presider for this session.
Virtual Reality in Pharma Research and Development
10:30-10:50 AM
  1. Tom Vasko, i3Logic, United States
  2. Kelly Voight, Pfizer, United States
  3. Valerie Gamble, Pfizer Drug Safety Research and Development and i3Logic, United States
  4. Tracey Trower, Pfizer Drug Safety Research and Development, United States
  5. Cathy Reed-Voorheis, i3Logic, United States
  6. Doug Braunschweig, i3Logic, United States
  7. Bonnie Beresford, i3Logic, United States
Moving from Data to Information – Implementing Explorance Blue in a School of Nursing
10:50 AM-11:10 AM
  1. Linda Merillat, Washburn University, United States
From global to local and back: an education framework for the realization of the sustainable development goals
11:10-11:30 AM
  1. Ilse Wambacq, Montclair State University, United States
  2. Koen DePryck, Vrije Universiteit Brussel, Inst. of Knowledge Mgmt and Int. Inst. of Education for Development, Belgium
  3. Maryrose McInerney, Montclair State University, United States
  4. Janet Koehnke, Montclair State University, United States
  5. Joan Besing, besingj@mail.montclair.edu, United States
  6. Rachel Scheperle, Montclair State University, United States
  7. Jerry Oldenstam, International Institute of Education for Development, Suriname
x x