Concurrent Sessions - Thursday, October 19 10:15 AM-11:15 AM

« back to Thursday events

Junior Ballroom A

Presider: Pamela Ponners, University of North Texas, United States

Factors Influencing Response Rates in Online Student Evaluation Systems: A Systematic Review Approach Award Paper
10:15-10:45 AM
  1. Samuel Asare, University of Otago, New Zealand
  2. Ben Kei Daniel, University of Otago, New Zealand
Presenting Correlated Concepts by Augmented-Reality Instructional Animations
10:45 AM-11:15 AM
  1. Chang-Hwa Wang, Department of Graphic Arts and Communications, National Taiwan Normal University, Taiwan
  2. Yu-Hsuan Chen, Department of Visual Communication Design, Taipei University of Marine Technology, Taiwan

Junior Ballroom B

Presider: Harris Wang, Athabasca University, Canada

The Design of Smart Next Online Course Recommender
10:15-10:45 AM
  1. Harris Wang, Athabasca University, Canada
Applied Simulation Games in Business Education: A Review of an Essential Pedagogy
10:45 AM-11:15 AM
  1. Putthachat Angnakoon, Thammasat University, Thailand
  2. Sarunwit Promsaka N.S., Thammasat University, Thailand

Junior Ballroom C

No presider for this session.
Technology Skills Acquisition in a Pre-service teacher Digital Storytelling Project
10:15-10:45 AM
  1. Nyarai Tunjera, Cape Peninsula University of Technology, South Africa
  2. Agnes Chigona, Cape Peninsula University of Technology, South Africa

Junior Ballroom D

Presider: Kurt Ackermann, Hokusei Gakuen University Junior College, Japan

Online Language Teaching: Teacher Perceptions of Effective Communication Tools, Required Skills and Challenges of Online Teaching
10:15-10:45 AM
  1. Liesbeth De Paepe, VUB (Vrije Universiteit Brussel), Belgium
  2. Chang Zhu, VUB, Belgium
  3. Koen Depryck, VUB, Belgium
Towards the Design of a Digital Fluency Course – An Exploratory Study
10:45 AM-11:15 AM
  1. Sharon Bratt, Grant Macewan University, Canada
  2. Liam Hodgins, Grant Macewan University, Cambodia

Parksville

No presider for this session.
The Integration of ePortfolios in Higher Education, and Students’ Perceptions
10:15-10:45 AM
  1. Martine Pellerin, University of Alberta, (Faculté Saint-Jean), Canada
  2. Jennifer Branch-Muelller, University of Alberta, Canada
  3. Pauline Nicholas, University of Alberta, Canada
  4. Wei Wei, University of Alberta, Canada
Mobile COLT -Development of a Mobile Language Classroom Analysis System-
10:45 AM-11:15 AM
  1. Hiroki Ishizuka, Hokkaido University of Education, Japan
  2. Ronald Kibler, Department of International Studies Komazawa University, Tomakomai Campus, Japan

Pavillion B

Presider: Florian Schimanke, HSW - University of Applied Sciences, Germany

Students with Disabilities: Mobile Device Ownership, Usage, and Perspectives Award Paper
10:15-10:45 AM
  1. Linda Chmiliar, Athabasca University, Canada
  2. Carrie Anton, Athabasca University, Canada
Using Mobile Technology to Support Physician and Student Learning as Part of Patient Care Award Paper
10:45 AM-11:15 AM
  1. Janette Hill, University of Georgia, United States
  2. Michelle Nuss, AU/UGA Medical Partnership, United States
  3. Ron Cervero, Uniformed Services University, United States
  4. Julie Gaines, AU/UGA Medical Partnership, United States
  5. Bruce Middendorf, St Mary's Hospital, United States
  6. Supriya Mishra, University of Georgia, United States

Pavillion C

Presider: Xiaoyu Wan, University of Rochester, United States

Examining Collaboration and Critical Thinking in an Online Chemistry Environment
10:15-10:45 AM
  1. Elizabeth Kershisnik, Oakton Community College, United States
  2. Hayley Mayall, Northern Illinois University, United States
  3. Cindy York, Northern Illinois University, United States
Communicative Language Teaching in E-Learning: How Confident are the Instructors?
10:45 AM-11:15 AM
  1. Christie Vanorsdale, Duquesne University, United States

Pavillion D

No presider for this session.
From Research on Eye Tracking to E-learning Training for Speed Reading
10:15-10:35 AM
  1. Makoto Shishido, Tokyo Denki University, Japan
The Influence of Predefined and Interactive Highlights on Attention Guidance During Learning from Animation – An Eye Tracking Comparison
10:35-10:55 AM
  1. Fabian Link, University of Education, Institute of Media in Education, Germany
  2. Rolf Ploetzner, University of Education, Institute of Media in Education, Germany
Demonstration and Incremental Completion as Support for Learning from Animation
10:55 AM-11:15 AM
  1. Benjamin Fillisch, University of Education, Institute for Media in Education Freiburg, Germany, Germany
  2. Rolf Ploetzner, University of Education, Institute for Media in Education Freiburg, Germany, Germany