Concurrent Sessions - Wednesday, October 18 10:15 AM-11:15 AM

« back to Wednesday events

Junior Ballroom A

No presider for this session.
Tensions between Global Competition and Digital Equity: A Foucauldian Analysis on 2016 National Education Technology Plan (NETP)
10:15-10:35 AM
  1. Xiaoyu Wan, University of Rochester, United States
Academic Presence: Promoting Contribution and Impact in Online Business Education
10:35-10:55 AM
  1. Thomas Whitford, The University of Melbourne, Department of Management & Marketing, Faculty of Business & Economics, Australia
From classic e-learning models to “just-in-time ”and “wherever whenever” micro-learning based on the M-Pesa Business Model
10:55 AM-11:15 AM
  1. Koen DePryck, Vrije Universiteit Brussel & Institute for Knowledge Management, Belgium

Junior Ballroom B

No presider for this session.
Virtual Reality and Depth of Empathy
10:15-10:45 AM
  1. Ryan Myers, University of Texas at Austin, United States

Junior Ballroom C

Presider: Pamela Ponners, University of North Texas, United States

Distance Learning Instructional Design: Assessing Professional Competence with Miller’s Pyramid Award Paper
10:15-10:45 AM
  1. Barbara Schultz-Jones, University of North Texas, United States
  2. Daniella Smith, University of North Texas, United States
  3. Michelle Farabough, University of North Texas, United States
  4. RaeAnna Jeffers, University of North Texas, United States
Customizing Section 508 HHS Checklists to Evaluate Accessibility of Interactive Features in Online Courses
10:45 AM-11:15 AM
  1. Ngoc Vo, eCampus, University System of Georgia, United States
  2. Lauren Hamel, eCampus, University System of Georgia, United States
  3. Yinning Zhang, eCampus, University System of Georgia, United States
  4. Angela Brodsky, eCampus, University System of Georgia, United States
  5. Angela Reid, eCampus, University System of Georgia, United States
  6. Lucas Carr, eCampus, University System of Georgia, United States
  7. Wesley Steverson, eCampus, University System of Georgia, United States
  8. Michael Harris, eCampus, University System of Georgia, United States

Junior Ballroom D

No presider for this session.
Experiences in Developing a Singular Multimedia Object with Adobe Captivate 9 to Present an Entire Multi-Modular Online Course
10:15-10:45 AM
  1. Robert Tucker, The University of the West Indies, Open Campus, Jamaica
  2. Annika Lewinson-Morgan, The University of the West Indies, Open Campus, Jamaica

Parksville

No presider for this session.
Rigor and Relevance of Contextualized Measures in Mathematics, Literacy and Inquiry Learning for Rural Public Schooling in Medellin
10:15-10:45 AM
  1. Clara Amador-Lankster, National University, United States
  2. Marlen Monsalve, Centro de Ciencia y Tecnologia de Antioquia, Colombia
Online Collaborative Visual Representations: A Scoping Review
10:45 AM-11:15 AM
  1. Rosa Cendros Araujo, Western University, Canada

Pavillion B

Presider: Kurt Ackermann, Hokusei Gakuen University Junior College, Japan

Supporting peer interactions in a MOOC: Utilizing social networking tools to personalize learning
10:15-10:45 AM
  1. Nathaniel Ostashewski, Athabasca University, Canada
  2. Jon Dron, Athabasca University, Canada
  3. Jennifer Howell, Curtin University, Australia
Formalytics as Real-Time Feedback and Feedforward for Sustainable Lifelong Learning Pathways
10:45 AM-11:15 AM
  1. Madhumita Bhattacharya, New Paradigm Solutions Limited, New Zealand
  2. Steven Coombs, Hamdan Bin Mohammed Smart University, United Arab Emirates

Pavillion C

No presider for this session.
The adoption of a mobile device as a teaching agent in Higher Education
10:15-10:45 AM
  1. Ivana Maria Schnitman, Federal University of Southern Bahia, Brazil
  2. Fabricio Forgerini, Federal University of Southern Bahia, Brazil

Pavillion D

Presider: Fuhua Lin, Athabasca University, Canada

Assessing the impact of intelligent interventions by conversational agents: Implications for pedagogical agent design
10:15-10:35 AM
  1. Mike Procter, Athabasca Univerisity, Canada
  2. Bob Heller, Athabasca Univerisity, Canada
  3. Oscar Lin, Athabasca Univerisity, Canada
Digital Narratives in the Graduate Classroom: Articulating Educational Philosophies via VoiceThread
10:35-10:55 AM
  1. Sandra Guzman Foster, University of the Incarnate Word, United States
  2. Lucretia Fraga, University of the Incarnate Word, United States
Lessons learned: Development of augmented reality with 3D print technology for enhanced learning in a medical school environment
10:55 AM-11:15 AM
  1. Shannon Cooper, Indiana University, United States
  2. Zebulon Wood, Indiana University, United States
  3. Hayley Mayall, Northern Illinois University, United States
  4. Scott Renshaw, Indiana University, United States
  5. Vance Vaden, Indiana University, United States
  6. Luke Brown, Indiana University, United States