Concurrent Sessions - Wednesday, October 18 11:30 AM-12:30 PM

« back to Wednesday events

Grand Ballroom A+B

No presider for this session.

Roundtables

Table 1 Acculturation challenges in cross-cultural learning
11:30 AM-12:30 PM
  1. Youmei Liu, University of Houston, United States
  2. Guoquan Wang, University of Houston, United States
Table 2 Creating and Applying Transmedia Content: Augmented Reality (AR) for Information Linking and Learning
11:30 AM-12:30 PM
  1. Pamela Ponners, University of North Texas, United States
  2. Jackie Chetzron, University of North Texas, United States
Table 3 Application of Scenario-Based Instruction in Classroom Management
11:30 AM-12:30 PM
  1. Zafer Unal, USF St.Petersburg, United States
  2. Aslihan Unal, Georgia Southern University, United States
Table 4 Managing Your Scholarly Reputation Score
11:30 AM-12:30 PM
  1. Ryan Rominger, University of Phoenix, United States
  2. Erik Bean, University of Phoenix, United States
  3. Fiona Sussan, University of Phoenix, United States

Junior Ballroom A

No presider for this session.
Technology professional development delivered online: The TEL MOOC Instructional Approach
11:30-11:50 AM
  1. Nathaniel Ostashewski, Athabasca University, Canada
  2. Martha Cleveland-Innes, Athabasca University, Canada
  3. Sanjaya Mishra, Commonwealth of Learning, Canada
Affective Agile Project Management: An Embodiment of Seamless Learning
11:50 AM-12:10 PM
  1. Rainer Mueller, Department of Computer Sciences, University of Applied Science, Constance, Germany
  2. Ralf Schimkat, Department of Computer Sciences, University of Applied Science, Constance, Germany, Germany
Using BlackBoard Learn Analytics to Understand Redesign and Student Success within a Non-Majors Biology Online Learning Environment
12:10-12:30 PM
  1. Mary Jo Parker, University of Houston-Downtown, United States

Junior Ballroom B

No presider for this session.
Best Practices for Developing and Maintaining an Online OER Degree Pathway
11:30-11:50 AM
  1. Marty Heilstedt, Pierce College at Joint Base Lewis-McChord, Lakewood, WA, United States
  2. Sally Heilstedt, Lake Washington Institute of Technology, Kirkland, WA, United States
  3. Quill West, Pierce College District, Lakewood, WA, United States
Lessons learned along the way: Design Insights for eLearning in Human Development, Counselling and Social Services
11:50 AM-12:10 PM
  1. Tannis Goddard, MixtMode, Canada
Platform for Teaching Mobile Game Programming at College: Android vs iOS
12:10-12:30 PM
  1. Penn Wu, DeVry University, United States

Junior Ballroom C

Presider: Benjamin Teye Kojo Boison, Margaret Warner School of Education and Human Development, University of Rochester, United States

Building a Culture of Community in Online Education Settings: Challenges and Opportunities
11:30-11:50 AM
  1. Tawnya Means, University of Nebraska, United States
  2. Amanda Phalin, University of Florida, United States
  3. Jean Starobin, University of Florida, United States

Junior Ballroom D

Presider: Sonica Katoch, George Brown College, Canada

User Centred e-learning, opportunities and challenges: a literature review
11:30 AM-12:00 PM
  1. Sonica Katoch, George Brown College, Canada
  2. Vivian Doan, George Brown College, Canada
  3. Nastaran Dadashi, George Brown College, Canada
Experience with introducing flipped classroom and an online assessment tool in teaching biochemistry and cell biology for bachelor students in pharmacy
12:00-12:30 PM
  1. Yury Kiselev, Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Norway
  2. Anne Berit Walter, Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Norway

Parksville

Presider: Cheng Hsu, Jiangsu Normal University, China

ICT Accessibility MOOC: What The Data Reveals
11:30-11:50 AM
  1. Fatimah Wirth, Georgia Institute of Technology, United States
  2. Christopher Lee, Georgia Institute of Technology, United States
ESP and Digital Storytelling for Science Communication
11:50 AM-12:10 PM
  1. Cheng Hsu, National Chin-yi University of Technology, Taiwan
  2. Chia-pei Wu, I-Shou University, Taiwan
Open Online Module for Computational Thinking in Mathematics Education
12:10-12:30 PM
  1. George Gadanidis, Western University, Canada
  2. Rosa Cendros Araujo, Western University, Canada

Pavillion B

No presider for this session.
Mobile Learning: Implementing a 1 to 1 iPad Project in a Teacher Preparation Program
11:30-11:50 AM
  1. Elizabeth Truesdell, Dominican University of California, United States
  2. Rebecca Birch, Dominican University of California, United States
Should Today’s Teachers Graduate Prepared to Teach Online?
11:50 AM-12:10 PM
  1. Rebecca Cooper, Georgia Gwinnett College, United States

Pavillion C

No presider for this session.
Cultivating Intellectual Diversity: Using Technology to Enhance Intellectual Diversity in Doctoral Research
11:30-11:50 AM
  1. Pierre Berthon, Bentley University, United States
  2. Tamara Rabinovich, Bentley University, United States
The report on developing a prototype system of interactive multi-language stories for children and their preference of its interface
11:50 AM-12:10 PM
  1. Toru Ochi, Osaka Institute of Technology, Japan
  2. Minori Kurahasi, Osaka University, Japan
  3. Masafumi Imai, Toyohashi Sozo University, Japan
  4. Atsuko Kuramoto, Hiroshima International University, Japan
Transiting from Visual Programming to Text-based Programming
12:10-12:30 PM
  1. Greg Lee, National Taiwan Normal University, Taiwan
  2. Jia-Yi Chen, Hsinchu Girls' Senior High School, Taiwan
  3. Yi-Chieh Lin, Taipei Municipal Heping High School, Taiwan

Pavillion D

No presider for this session.
Investigating learners’ attitudes to accept virtual reality shop for E-commerce Learning
11:30 AM-12:00 PM
  1. Hsiu-Mei Huang, Department of Information Management, National Taichung University of Science and Technology,, Taiwan
  2. Shu-Sheng Liaw, General Education Center, China Medical University, Taiwan
  3. Yen-Hsiang Andrew Liaw, yhandrew.liaw@hotmail.com, Taiwan
Identity and Sociocultural Challenges in the Fourth Revolution
12:00-12:30 PM
  1. Natalie Senjov-Makohon, State Library of Victoria, Australia, Australia

Port McNeil

Presider: Steven Coombs, Hamdan Bin Mohammed Smart University, United Arab Emirates

In the Webs of Mobile Tech: Depicting Cultural Differences Using Google Search Results, Media Discourses and Wikipedia Terms
11:30 AM-12:00 PM
  1. Stefanie Panke, University of North Carolina at Chapel Hill, United States
Teaching and Learning with Wearable Technologies
12:00-12:30 PM
  1. Bård Ketil Engen, Oslo and Akerhus University College, Norway
  2. Tonje Hilde Giæver, Oslo and Akerhus University College, Norway
  3. Louise Mifsud, Oslo and Akerhus University College, Norway