E-Learn 2005 >
Topics >
Research
Topic: Research
Attendees
-
-
John Adcock
FX Palo Alto Laboratory
United States
-
D. Michael Anderson
Health Media Lab
United States
-
-
Lynda Atack
Centennial College.
Canada
-
Christopher Bailey
University of Teesside
United Kingdom
-
Emmanuel Blanchard
University of Montreal
Canada
-
Thitinun Boonseng
University of Missouri - Columbia
United States
-
Karen Brown
Kirtland Community College
United States
-
-
Georgina Cárdenas-López
Universidad Nacional Autónoma de México
Mexico
-
-
Christina C. Chao
TKU
United States
-
Eileen Costelloe
Institute of Technology Tallaght
Ireland
-
-
Ben Daniel
ARIES Research Group, Department of Computer Science
Canada
-
Osman Nuri Darcan
mis department
Turkey
-
-
Shane Dawson
Queensland Univeristy of Technology
Australia
-
-
Steve DiPaola
Simon Fraser University
Canada
-
Rita Dobbs
The University of Texas at Tyler
United States
-
Heinz Dreher
Curtin University of Technology
Australia
-
Jon Dron
Athabasca University
Athabasca, Alberta
-
Knut Ekker
Nord Trondelag University College
Norway
-
Maia Engeli
School of Interactive Arts and Technology, Simon Fraser University
Canada
-
Ricardo Fraser
The University of the West Indies
Trinidad And Tobago
-
Nicholas Frega
University of Calabria
Italy
-
Tara Gallien
Northwestern State University
United States
-
Victor M. González- Romero
Universidad de Guadalajara
Mexico
-
-
Stefan Halverscheid
Fachbereich Mathematik-Informatik, Univ. Bremen
Germany
-
Michelle Haynes
Middlesex University
United Kingdom
-
Niels Henrik Helms
University of Southern Denmark
Denmark
-
Jun Hu
George Mason University
United States
-
-
Moongee Jeon
University of Memphis
United States
-
Slava Kalyuga
University of New South Wales/New York University
Australia
-
Midori Kimura
Tokyo Women's Medical University
Japan
-
Andrew Kitchenham
Malaspina University-College
Canada
-
Petra Korica
Graz University of Technology
Austria
-
Kristina Krampe
University of Kentucky
United States
-
Shay Lawless
Trinity College, Dublin
Ireland
-
Szuhsin Lee
Leader University
Taiwan
-
-
-
Luyi Li
Tokushima University
Japan
-
Qing Li
Towson University
Towson, MD
-
Doug MacLachlan
Calgary Board of Education
Canada
-
Mary Nell McNeese
University of Southern Mississippi
United States
-
Martin Memmel
German Research Center for Artificial Intelligence DFKI GmbH
Germany
-
Hosein Moeini
Baskent University
Turkey
-
-
Mahnaz Mostafaei-Alaei
Allame Tabatabaee University
Iran (Islamic Republic Of)
-
-
John Nesbit
Simon Fraser University
Canada
-
-
Nancy Patterson
Bowling Green State University
United States
-
Jon Pearce
University of Melbourne
Australia
-
Rob Peterson
University of Wollongong
Australia
-
Jane Pilling-Cormick
Hamilton-Wentworth District School Board
Canada
-
Bob Price
Texas Tech University
United States
-
Teija Räihä
Kyyhkylä Rehabilitation Center
Mikkeli, Province of Eastern Finland, Finland
-
Eric Ras
Fraunhofer Institute for Experimental Software Engineering
Germany
-
Michael Rees
Bond University
Australia
-
-
Nancy Rhea
University of Mississippi
United States
-
-
-
-
-
-
Benny Tai
Faculty of Law, University of Hong Kong
Hong Kong
-
David Thomas
University of Idaho
United States
-
Marlin Thomas
Iona College
United States
-
Stephan Trahasch
Institute of Computer Science
Germany
-
Svetlana Trey
The University of British Columbia
Canada
-
-
Connie Varnhagen
Department of Psychology, University of Alberta
Canada
-
-
Yu-mei Wang
University of Alabama at Birmingham
Birmingham, AL
-
-
-
Phil Whittaker
Ashridge Business School
United Kingdom
-
-
Yi-Tzu Emily Wu
National Formosa University
Taiwan
-
Richard Xu
University of Technologies, Sydney (UTS)
Australia
-
Shu Ching Yang
National Sun Yat-sen Univ
Taiwan
-
-
Pertti V.J. Yli-Luoma
University of Oulu
Finland
Sessions
-
Thursday, October 27th 4:00-4:30 PM UTC
Grand Ballroom D
-
Aytac Gogus, Syracuse University, IDD&E, United States
-
Meryem Koskeroglu, Syracuse University, IDD&E, United States
-
Wednesday, October 26th 5:30 PM-7:30 PM UTC
Grand Ballroom
-
Shu Ching Yang, National Sun Yat-sen Univ, Taiwan
-
Wednesday, October 26th 5:30 PM-7:30 PM UTC
Grand Ballroom
-
Zahra Punja, Phd Candidate, University of Toronto, Canada
-
Tuesday, October 25th 3:05-3:25 PM UTC
Pavillion Ballroom D
-
Karen Brown, Kirtland Community College, United States
-
Wednesday, October 26th 5:30 PM-7:30 PM UTC
Grand Ballroom
-
Mervyn Wighting, Regent University, United States
-
Alfred Rovai, Regent University, United States
-
Robert Lucking, Old Dominion University, United States
-
Joan Hecht, Thomas Nelson Community College, United States
-
Tuesday, October 25th 10:00-10:30 AM UTC
Junior Ballroom B
-
Phil Whittaker, Ashridge Business School, United Kingdom
-
Daniel Ziguilinsky, Ashridge Business School, United Kingdom
-
Tuesday, October 25th 3:05-3:25 PM UTC
Pavillion Ballroom A
-
Holim Song, The Learning Institute of Texas, United States
-
Wednesday, October 26th 1:30 PM-2:00 PM UTC
Junior Ballroom A
-
Benny Tai, Faculty of Law, University of Hong Kong, Hong Kong
-
Friday, October 28th 1:30 PM-2:00 PM UTC
Grand Ballroom D
-
Lucile Vadcard, laboratoire Clips IMAG, France
-
Vanda Luengo, Laboratoire Clips IMAG, France
-
Thursday, October 27th 3:25-3:45 PM UTC
Pavillion Ballroom C
-
Lynda Atack, Centennial College., Canada
-
Robert Luke, Princess Margaret Hospital, Canada
-
Tuesday, October 25th 4:00-4:20 PM UTC
Grand Ballroom B
-
Robert Price, Texas Tech University, United States
-
Chaohua Ou, Texas Tech University, China
-
Tuesday, October 25th 2:45 PM-3:05 PM UTC
Pavillion Ballroom A
-
Holim Song, The Learning Institute of Texas, United States
-
Terry Kidd, University of Houston, United States
-
Wednesday, October 26th 11:35-11:55 AM UTC
Junior Ballroom B
-
Slava Kalyuga, University of New South Wales / New York University, Australia
-
Tuesday, October 25th 10:00-10:30 AM UTC
Junior Ballroom D
-
Ying-Tien Wu, Department of Earth Sciences, National Taiwan Normal University, Taipei, Taiwan, Taiwan
-
Chin-Chung Tsai, Institute of Education & Center for Teacher Education, National Chiao Tung University, Hsinchu, Taiwan, Taiwan
-
Tuesday, October 25th 1:30 PM-2:00 PM UTC
Junior Ballroom D
-
Antonio Volpentesta, University of Calabria, Italy
-
Nicola Frega, University of Calabria, Italy
-
Wednesday, October 26th 11:15-11:35 AM UTC
Junior Ballroom B
-
Petra Korica, Graz University of Technology, Austria
-
Hermann Maurer, Graz University of Technology, Austria
-
Nick Scerbakov, Graz University of Technology, Austria
-
Wednesday, October 26th 2:00-2:30 PM UTC
Pavillion Ballroom C
-
Liam Brown, University of Limerick, Ireland
-
Eamonn Murphy, University of Limerick, Ireland
-
Agnes O'Donovan, University of Limerick, Ireland
-
Vincent Wade, Trinity College Dublin, Ireland
-
Wednesday, October 26th 1:30 PM-2:00 PM UTC
Pavillion Ballroom D
-
Jon Dron, University of Brighton, United Kingdom
-
Wednesday, October 26th 2:00-2:30 PM UTC
Junior Ballroom A
-
Shane Dawson, Queensland Univeristy of Technology, Australia
-
Bruce Burnett, Queensland University of Technology, Australia
-
Felicity McArdle, Queensland University of Technology, Australia
-
Wednesday, October 26th 5:30 PM-7:30 PM UTC
Grand Ballroom
-
Moongee Jeon, University of Memphis, United States
-
Tenaha O'Reilly, University of Memphis, United States
-
Bethany McDaniel, University of Memphis, United States
-
Arthur Graesser, University of Memphis, United States
-
Susan Goldman, University of Illinnois at Chicago, United States
-
Jennifer Wiley, University of Illinnois at Chicago, United States