Concurrent Sessions - Tuesday, June 26 12:00 PM-1:00 PM

« back to Tuesday events

De Dam 1

Presider: Carl Christopher W. Beckford, University of the West Indies, Jamaica

Innovative Didactic Laboratories and School Dropouts - Second Year Evaluation
12:00-12:20 PM
  1. Carole Salis, CRS4 Research Centre Sardinia, Italy
  2. Marie Florence Wilson, crs4, Italy
  3. Stefano Leone Monni, CRS4, Italy
  4. Giuliana Brunetti, CRS4, Italy
  5. Fabrizio Murgia, CRS4, Italy
  6. Franco Atzori, CRS4, Italy
Multimedia application to assist elders in learning to use e-banking services
12:20-12:40 PM
  1. Welleminah Montshiwa, Tshwane University of Technology, South Africa
  2. Johnson Dehinbo, Tshwane University of Technology, South Africa
Using Moodle LMS As a Platform for Improving Pre-service Teachers' Learning Outcome in Digital Electronics At the Colleges of Education (Technical) in North Eastern Nigeria
12:40 PM-1:00 PM
  1. Nasiru Aminu, Federal College of Education Technical Gombe, Nigeria
  2. Babawuro Shuaibu, Abubakar Tafawa Balewa University (ATBU) Bauchi, Nigeria
  3. Simon Yalams, Abubakar Tafawa Balewa University (ATBU) Bauchi, Nigeria

De Wallen

Presider: Brenda Cecilia Padilla Rodríguez, Universidad Autónoma de Nuevo León, Mexico

Curriculum Flexibility in a Blended Curriculum.
12:00-12:20 PM
  1. Herma Jonker, Windesheim University of Applied Sciences and University of Amsterdam, Netherlands
  2. Virginie März, Université catholique de Louvain, Belgium
  3. Joke Voogt, University of Amsterdam and Windesheim University of Applied Sciences, Netherlands
Becoming Digified - time-related considerations for worthy and appropriate digitalization
12:20-12:40 PM
  1. Mikael Kivelä, University of Helsinki, Finland

Jordaan 1

Presider: Kurt Ackermann, Hokusei Gakuen University Junior College, Japan

Assessment with Technology Integrated Menus: Creating a Bridge Between Traditional and Student-Centered Learning
12:00-12:20 PM
  1. Sarah Barksdale, University of Minnesota, United States
Assessment for learning through self-assessment and peer feedback
12:20-12:40 PM
  1. Behnam Soltani, Otago Polytechnic New Zealand, New Zealand
Recruitment gaming: propositions to users and implications for universities
12:40 PM-1:00 PM
  1. Gavin Porter, University of Hong Kong, Hong Kong

Jordaan 2

Presider: Raquel Santos, School of Education, Instituto Politécnico de Santarém, Portugal, Portugal

Exploratory analysis of students’ perception in regard to using educational tools in the class-using activity theory
12:00-12:30 PM
  1. Shadi Esnaashari, University of Auckland, New Zealand
  2. Lesley Gardner, University of Auckland, New Zealand
  3. Michael Rehm, University of Auckland, New Zealand
Promoting Satisfaction in Online Courses
12:30 PM-1:00 PM
  1. Miki Kritz, Kibbutzim College of Education, Israel
  2. Miri Shonfeld, Kibbutzim College and MOFET, Israel

Koepelzaal

Presider: Fawzi BenMessaoud, Indiana University and Purdue University, United States

"I Am Pleased to Inform You That..." Insights and Advice on Getting Published in Educational and Instructional Technology – Part 2
12:00 PM-1:00 PM
  1. Ana-Paula Correia, The Ohio State University, College of Education and Human Ecology, United States
  2. Curt Bonk, Indiana University - Bloomington, IN, United States

Oost

Presider: Toshiyuki Maeda, Hannan University, Japan

Water Cycle in Nature: Small-Scale STEM Education Pilot Award Paper
12:00-12:30 PM
  1. Diana Bogusevschi, Dublin City University, Ireland
  2. Irina Tal, National College of Ireland, Ireland
  3. Marilena Bratu, University of Bucharest, Romania
  4. Bogdan Gornea, Siveco, Romania
  5. Dorothea Caraman, Siveco, Romania
  6. Ioana Ghergulescu, Adaptemy, Ireland
  7. Cristina Hava Muntean, National College of Ireland, Ireland
  8. Gabriel-Miro Muntean, Dublin City University, Ireland
What Social Presence is, what it isn’t, and how to measure it: A work in progress
12:30 PM-1:00 PM
  1. Joshua Weidlich, FernUniversität in Hagen, Germany
  2. Karel Kreijns, Open University, Heerlen, Netherlands
  3. Kamakshi Rajagopal, Open University, Heerlen, Netherlands
  4. Theo Bastiaens, FernUniversität in Hagen, Germany

Oud West

No presider for this session.
Developing Digital Content that Helps Zoo Visitors Comparatively Observe Animal Exhibits
12:00-12:20 PM
  1. Ryohei Egusa, Kobe University, Japan
  2. Riho Ishida, Kobe University, Japan
  3. Shoko Ono, Tama Art University, Japan
  4. Fusako Kusunoki, Tama Art University, Japan
  5. Etsuji Yamaguchi, Kobe University, Japan
  6. Shigenori Inagaki, Kobe University, Japan
  7. Tomoyuki Nogami, Kobe University, Japan
Evidence of Computational Thinking in the After-School Makerspace from Written Project Documentation
12:20-12:40 PM
  1. Kevin Oliver, North Carolina State University, United States
  2. Jennifer Houchins, North Carolina State University, United States

Unscheduled

Developing Transformative Leadership for New Learning Futures
  1. Mark Brown, Dublin City University, Ireland
  2. Ulf-Daniels Ehlers, Wurttemberg Cooperative State University, Germany

Vondelpark

No presider for this session.
A Prototype of a Maker Education Program: Cultivating Entrepreneurship of Adolescents
12:00-12:20 PM
  1. Seonghye Yoon, LET’s Lab (Leading Educational Technologists’ Lab), Korea (South)
  2. JeeEun Jang, Envisible, Inc., Korea (South)
  3. Seyoung Kim, Ewha Womans University, Korea (South)
Technological learning and educational management ecosystems. Thirteen characteristics for efficient design.
12:20-12:40 PM
  1. Ramon Marti, Universitat Rovira i Virgili, Spain
  2. Merce Gisbert, Universitat Rovira i Virgili, Spain
  3. Virginia Larraz, Universitat d'Andorra, Andorra
Predicting and Assessing Student Motivation and Autonomy in a Distance Learning Context
12:40 PM-1:00 PM
  1. Dikagma Bassagou, CRIStAL - Centre de Recherche en Informatique, France
  2. Frédéric Hoogstoel, CRIStAL - Centre de Recherche en Informatique, France
  3. Luigi Lancieri, CRIStAL - Centre de Recherche en Informatique, France