Concurrent Sessions - Wednesday, June 27 3:30 PM-4:30 PM

« back to Wednesday events

De Dam 1

Presider: Kurt Ackermann, Hokusei Gakuen University Junior College, Japan

Exploring motivation and design effectiveness of individualized English as a Foreign Language blended training programs in a French organization.
3:30-3:50 PM
  1. Rachel Chauvin, University of Paris-Nanterre, France
  2. Fabien Fenouillet, University of Paris-Nanterre, France
Evaluation of student engagement with differential media for Flipped Classroom teaching
3:50 PM-4:10 PM
  1. Zoe Prytherch, Cardiff University, United Kingdom
  2. Stephen Rutherford, Cardiff University, United Kingdom
Blended Learning Activities in Blended Learning Environments: Experiences from Mzumbe University, Tanzania
4:10-4:30 PM
  1. Haruni Machumu, Vrije Universiteit Brussel, Belgium
  2. Mohamed Ghasia, Ghent University, Ghent, Belgium, Belgium
  3. Albogast K. Musabila, Mzumbe University, Tanzania

De Dam 2

Presider: Todd Cooper, National Institute of Technology, Toyama College, Japan

Gender and persistent grade performance differences between online and face to face undergraduate classes
3:30-3:50 PM
  1. Adonis R Amparo, University of South Florida/ Hillsborough Community College, United States
  2. Glenn Smith, University of South Florida, United States
  3. Alon Friedman, University of South Florida, United States
Virtually Creating a Presentation and Speech Coach
3:50 PM-4:10 PM
  1. Todd Cooper, National Institute of Technology, Toyama College, Japan
  2. Akira Tsukada, National Institute of Technology, Toyama College, Japan
  3. Ryuichi Matoba, National Institute of Technology, Toyama College, Japan
  4. Yuki Takashima, National Institute of Technology, Toyama College, Japan
Exploring Local Public Places: Geography Fieldwork and Story Maps with Preservice Teachers
4:10-4:30 PM
  1. Todd Kenreich, Towson University, United States

De Wallen

Presider: Klaudia Bovermann, FernUniversität in Hagen, Germany

Gamification of Circuit Laws – Kirchhoff’s Revenge
3:30 PM-4:00 PM
  1. Gerd Kortemeyer, Michigan State University, United States
Impact of Game-Based Student Response Systems on Factors of Learning in a Person-Centered Flipped Classroom on C Programming
4:00-4:30 PM
  1. Dominik Dolezal, University of Applied Sciences Technikum Wien, Austria
  2. Alexandra Posekany, Danube University Krems, Austria
  3. Renate Motschnig, University of Vienna, Austria
  4. Theresa Kirchweger, University of Applied Sciences Technikum Wien, Austria
  5. Robert Pucher, University of Applied Sciences Technikum Wien, Austria

Jordaan 1

No presider for this session.
Student Perceptions about Online Peer Critique
3:30-3:50 PM
  1. Yu-mei Wang, University of Alabama at Birmingham, United States
Online Group Work: Yeah or Nay? Student-Generated Suggestions for Online Collaboration
3:50 PM-4:10 PM
  1. Adriana D' Alba, University of West Georgia, United States
The Tipping Point: On Making Technological Innovation in the Higher Education Classroom the Norm
4:10-4:30 PM
  1. Zarina Mariam Charlesworth, School of Management & Engineering Vaud, HES-SO // University of Applied Sciences W. Switzerland, Switzerland

Jordaan 2

No presider for this session.
From Ephemera to Building Blocks: Capturing New Understandings About Efficacy Beliefs Among Teachers in Learning Communities Using Repertory Grid Elicitation
3:30 PM-4:00 PM
  1. Ulana Pidzamecky, University of Ontario Institute of Technology, Canada
  2. Roland vanOostveen, University of Ontario Institute of Technology, Canada
Social comparison and motivation: Experience of being the best versus being one of the better ones
4:00-4:30 PM
  1. Misook Heo, Duquesne University, United States

Koepelzaal

No presider for this session.
Factors affecting pre- and in-service use of technology in teaching: Implications for research and practice – Part 1
3:30 PM-4:30 PM
  1. Daan Farjon, University of Amsterdam, Netherlands
  2. Anneke Smits, Windesheim University of Applied Sciences, Netherlands
  3. Joke Voogt, University of Amsterdam/ Windesheim University of Applied Sciences, Netherlands
  4. Gerald Knezek, University of North Texas, United States
  5. Rhonda Christensen, University of North Texas, United States
  6. Dominik Petko, Schwyz University of Teacher Education, Switzerland
  7. Doreen Prasse, Schwyz University of Teacher Education, Switzerland
  8. Jo Tondeur, Vrije Univseristeit Brussel, Belgium
  9. Ronny Scherer, University of Oslo, Norway
  10. Fazilat Siddiq, University of Oslo, Norway
  11. Teemu Valtonen, University of Eastern Finland, Finland
  12. Erkko Sointu, University of Eastern Finland, Finland
  13. Johan van Braak, Ghent University, Belgium
Best of Austria: The Austria View of Copyright Law Award Paper
3:15 PM-4:15 PM
  1. Michael Lanzinger, Attorney-at-law in Wels, Austria
Best of Austria: Austria’s Higher Education e-Learning Landscape - Summary of the Status Quo Award Paper
4:15 PM-5:15 PM
  1. Hans-Peter Steinbacher, University of Applied Sciences Kufstein, Austria

Oost

Presider: Debra Bauder, University of Louisville, United States

Technology Tools in Distance Education: A Review of Faculty Adoption
3:30-3:50 PM
  1. Rui Li, West Chester University, United States
  2. JT Singh, West Chester University of Pennsylvania, United States
  3. Jennifer Bunk, The People Stack Company, United States
Social Climate in Higher Education: A Review of Literature on Flipped Learning Pedagogy
3:50 PM-4:10 PM
  1. Siaw Eng Tan, International Christian University, Japan
Promoting Online Students' Learning and Achievement: Purposeful Partnerships Between Faculty and Academic Coaches
4:10-4:30 PM
  1. Tara Lehan, Northcentral University, United States
  2. Ashley Babcock, Northcentral University, United States