Concurrent Sessions - Wednesday, June 29 10:00 AM-11:00 AM

« back to Wednesday events

Grand Ballroom C

No presider for this session.
Access to Digital Learning Materials and Student Lecture Attendance Patterns
10:00-10:30 AM
  1. Ben Kei Daniel, University of Otago, New Zealand, New Zealand
  2. Rebecca Bird, University of Otago, New Zealand
Supporting Access to Open Educational Resources Content for Learners of Developing Countries
10:30 AM-11:00 AM
  1. Kwame Nti, University of Georgia, United States

Grand Ballroom D

No presider for this session.
Emerging technologies in Education
10:00 AM-11:00 AM
  1. Martin Ebner, Graz University of Technology, Austria

Junior Ballroom B

No presider for this session.
Minimising social loafing in online collaborative assessments
10:00-10:30 AM
  1. Greg Neal, Victoria University, Australia
  2. Terry Mullins, Concord University, West Virginia, United States
  3. Anita Reynolds, Concord University, West Virginia, United States
Cognitive Style and Modality of Instruction
10:30 AM-11:00 AM
  1. Martin Graff, University of South Wales, United Kingdom

Junior Ballroom C

Presider: Panagiotis Tsavdaris, iCAP Service of Claude Bernard University Lyon 1, France

Visual Spatial Math Training Tool: An iPad Application for Training Visual-Spatial Abilities in Preschoolers
10:00-10:30 AM
  1. Tahereh Pazouki, University of Luxembourg, Luxembourg Centre for Educational Testing (LUCET),, Luxembourg
  2. VĂ©ronique Cornu, University of Luxembourg, Luxembourg Centre for Educational Testing (LUCET),, Luxembourg
  3. Romain Martin, University of Luxembourg, Luxembourg
Design and Implementation of a Piano Learning Support System Considering Maintenance of Motivation
10:30 AM-11:00 AM
  1. Yoshinari Takegawa, Future University Hakodate, Japan
  2. Yuto Fukuya, Future University Hakodate, Japan
  3. Hidekatsu Yanagi, Future University Hakodate, Japan

Junior Ballroom D

No presider for this session.
Promoting Technology Uses in the Elementary Mathematics Classroom: Lessons in Pedagogy from Zoltan Dienes.
10:00-10:30 AM
  1. Michael Connell, University of Houston-Downtown, United States
  2. Sergei Abramovich, State University of New York at Potsdam, United States
Online Teaching and Research: My Stories and Suggested Strategies
10:30 AM-11:00 AM
  1. Gayle V. Davidson-Shivers, University of South Alabama, United States

Pavilion Ballroom A

No presider for this session.
The Nature of Learner Interaction in Internet-Enhanced Collaboration: A Case Study in Freshmen English Class in Taiwan
10:00-10:30 AM
  1. Yi Chin Hsieh, Nanyang Technological University, Singapore, Singapore
Self Learning Strategies, Law School at UNAM
10:30 AM-11:00 AM
  1. Francisco Ernesto Ramas Arauz, Mexican National Autonomous University, UNAM, Mexico

Pavilion Ballroom B

Presider: Kurt Ackermann, Hokusei Gakuen University Junior College, Japan

Examining Cases of Co-Learning in Digital and Non-Digital Learning Environments
10:00-10:30 AM
  1. Kerrigan Mahoney, The College of William and Mary, United States
  2. Julie K. Marsh, The College of William and Mary, United States

Pavilion Ballroom C

No presider for this session.
Implementation of a Web-based Programming Environment and Automated Grading System
10:00-10:30 AM
  1. Xue Bai, Virginia State University, United States
  2. Ade Ola, Virginia State University, United States
  3. Soma Akkaladevi, Virginia State University, United States
An Analysis of Pair Programming as a Pedagogical Tool for Student Success in Computer Science at a Community College
10:30 AM-11:00 AM
  1. Lynette Jackson, Southern University and A&M College, United States
  2. Albertha Lawson, Southern University and A&M College, United States
  3. Moustapha Diack, Southern University and A&M College, United States
  4. Ebrahim Khosravi, Southern University and A&M College, United States
  5. Rachel Vincent-Finley, Southern University and A&M College, United States

Pavilion Ballroom D

No presider for this session.
Designing Universal Access for Open and Distance Learning through Human Centered Ecological Design (HCED)
11:00-11:30 AM
  1. Gulsun EBY, Anadolu University, Turkey
  2. Hakan Altinpulluk, Anadolu University, Turkey

Unscheduled

The Design, Development, and Distribution of Educational Media
None
  1. John Born, Simon Fraser University, Canada
  2. Adam O. Thomas, Simon Fraser University, Canada
  3. Jason Toal, Simon Fraser University, Canada
  4. Gabe Wong, Simon Fraser University , Canada